Miskolc élen járt a forradalmi történésekben, a forradalom országos méretűvé válásában, hiszen Nagy Imre miniszterelnök 1956. október 25-én a kormányt felkereső forradalmi küldöttségek közül elsőként a miskolciak követeléseit fogadta el. Miskolc a forradalom intézményesítésében is irányt mutatott, hiszen itt alakult meg a megyei munkástanács és vette át a hatalmat. Miskolc fontosságát mutatja, hogy a forradalom egész ideje alatt regionális szerepet töltött be, emiatt sem véletlen, hogy a városban alakult meg a kelet-magyarországi megyék forradalmi vezetését összefogó Észak-és Kelet-Magyarországi Nemzeti Tanács. Másrészről, és ez a szomorú tény, hogy a forradalom leverését követően az intézményesített megtorlás is itt, Miskolcon, kezdődött: december 15-én a statáriális bíróság ítélete alapján, az országban elsőként végezték ki Soltész Józsefet.
A jubileumi események és programok méltó és eredményes tervezése és szervezése érdekében az Önkormányzat létrehozta a Miskolci ’56-os Emlékbizottságot.
A Bizottság elnöke, Somorjai Lehel, a Borsod-Abaúj- Zemplén Megyei Levéltár igazgató főlevéltárosa, tagjai, Kiss József , a levéltár osztályvezetője, Miskolc ’956-os történetének kutatója és Béres Attila, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója.
Az Önkormányzat és intézményei több pályázatot is benyújtottak Magyarország Emlékbizottsága által kiírt pályázatokra. A miskolci bizottság összeállította az emlékév programtervét és megkezdte a szervező munkát, melyről ma sajtótájékoztatón számolt be Dr. Kriza Ákos polgármester és az Emlékbizottság tagjai.
„A programsorozat szervező elve a közösségi részvétel motiválása és az '56-os történelem személyes "megélésének" lehetősége”- emelte ki a rendezvénysorozattal kapcsolatban a polgármester.